Jos työskentelet psykoterapeuttina, fysioterapeuttina, toimintaterapeuttina, opettajana tai muuna ihmisläheisen työn ammattilaisena, saatat huomata tilanteita, joissa pelkkä puhe ei riitä. Kehon viestit, reaktiot ja kokemukset voivat kertoa jotakin olennaista, mutta niiden kanssa työskentelyyn tarvitaan konkreettisia välineitä.
Webinaari antaa myös mahdollisuuden tutustua koulutuksen sisältöihin ja kysyä koulutuksesta suoraan kouluttajalta.
Webinaari on sinulle, jos työskentelet ihmisten kanssa ja
Webinaari toimii johdantona koulutukseen, joka järjestetään 19.9.–22.11.2026 Oulussa ja verkossa. Koulutuksen järjestää Pohjois-Pohjanmaan kesäyliopisto.
Koulutuksessa opitaan selkeitä ja lyhyitä kehotietoisuutta sekä kehollista itsetuntemusta vahvistavia harjoituksia, joita voi soveltaa sekä yksilö- että ryhmätyöskentelyssä. Kokonaisuudessa hyödynnetään Pesso-Boyden System Psychomotor (PBSP) -kehollisia harjoituksia sekä valittuja Kotona kehossa -valmennuksen harjoituksia.
Koulutuksen punainen lanka on ammattilaisen oman kehollisen läsnäolon laadun vahvistaminen – ei vain uusien harjoitusten oppiminen.
Lue lisää koulutuksesta täältä
Webinaarin ajankohta: ma 31.8.2026 klo 19.00-19.45.
Webinaarista tehdään tallenne (katsottavissa rajoitetun ajan webinaariin ilmoittautuneille). Ilmoittaudu webinaariin alla olevalla lomakkeella (tai spostilla eija.raatikainen(at)pohjoispohjanmaa.fi).
Kouluttaja ja webinaarin ohjaaja: Riitta Saarikko
Webinaarin ja koulutuksen järjestäjä: Pohjois-Pohjanmaan kesäyliopisto, lisätiedot: Eija Raatikainen, eija.raatikainen(at)pohjois-pohjanmaa.fi
Saat spostiisi viestin, että ilmoittautumisesi on vastaanotettu. Jos vahvistussähköpostia ei kuulu (joskus viestit esim. menevät roskapostikansioon, joten tarkistathan myös roskapostikansion), olethan yhteydessä riitta(at)viisaskeho.fi.
Kiitos!
Mitä PBSP-keholliset harjoitukset ovat?
PBSP-keholliset harjoitukset pohjautuvat Pesso Boyden System Psychomotor -lähestymistapaan. Koulutuksessa niitä hyödynnetään kehotietoisuuden, kehollisen itsetuntemuksen ja läsnäolon vahvistamiseen sekä oman ohjaus- ja asiakastyön rikastamiseen. Koulutuksessa ei opeteta PBSP-terapiaa, mutta se antaa hyvän pohjan, jos haluat opiskella PBSP-terapeutiksi myöhemmin.
Mitä kehotietoisuus tarkoittaa terapiatyössä?
Kehotietoisuus tarkoittaa kykyä huomata kehon tuntemuksia, reaktioita ja viestejä sekä olla niiden kanssa tietoisesti läsnä. Terapiassa ja ohjaustyössä se voi avata uusia tapoja ymmärtää asiakkaan kokemusta.
Mitä hyötyä kehollisista menetelmistä on asiakastyössä?
Keholliset harjoitukset voivat auttaa asiakasta pysähtymään oman kokemuksensa äärelle, tunnistamaan kehon viestejä ja vahvistamaan yhteyttä kehon, tunteiden ja ajatusten välillä.
Sopiiko webinaari, vaikka PBSP ei ole minulle ennestään tuttu?
Kyllä. Maksuton tutustumiswebinaari on tarkoitettu myös ammattilaisille, jotka vasta tutustuvat PBSP-kehoterapiaan ja kehollisiin menetelmiin.
Kenelle tämä koulutus sopii?
Koulutus sopii esimerkiksi psykoterapeuteille, fysioterapeuteille, toimintaterapeuteille, opettajille sekä muille sosiaali-, terveys- ja opetusalalla työskenteleville, jotka haluavat hyödyntää kehollisia menetelmiä työssään. Koulutukseen voi osallistua myös oman hyvinvoinnin tukemiseksi.